"Право на життя: виникнення та еволюція"

2015-12-11

/Files/images/2015_rk/gruden/PC100174.JPG

10 грудня – Всесвітній день прав людини, Всеукраїнський тиждень права. В Українківській бібліотеці з цієї нагоди відбулася зустріч – діалог з старшими учнями Українківської ЗОШ: "Право на життя: виникнення та еволюція". В своєму слові бібліотекар зазначила, що Європейська Конвенція про захист прав і основних свобод людини була прийнята у Римі 4 листопада 1950 року, а набула чинності 3 вересня 1953 року. Згідно з Конвенцією та Протоколом до неї : право кожної людини на життя захищається законом (ст.2).

Далі бібліотекар звернула увагу на те, що права людини природні, вони належать кожній людині від народження тільки тому, що вона – людина. Однак, за певних обставин дії деяких з них можуть бути припинені або обмежені. Наприклад, призупиняється низка прав людини, винної у скоєнні злочину. Або ж, у разі введення комендантської години під час громадських заворушень, обмежується свобода пересування громадян. Права людини є загальними, тобто вони однаково застосовуються до людей у всьому світі, причому без часових обмежень. Кожен має право користуватися правами незалежно від раси, кольору шкіри, віросповідання, майнового стану, політичних чи інших переконань. Права і свободи є оболонкою, щитом, що захищає гідність кожної людини від посягань з боку влади та її представників. Не правова держава більш небезпечний ворог за неправих сусідів. Таким чином, права людини не гарантують того, що ми будемо кохані, щасливі, що нас буде супроводжувати успіх, не гарантують навіть справедливості або мінімум добробуту – вони захищають нас від принижень, владних маніпуляцій та забезпечують можливості розвитку.

Життя людини у багатьох релігіях та культах вважається священним. Від життя та права на життя людини беруть початок не лише релігія, а також казки і філософія. Першими письмовими згадками про право людини на життя можна вважати релігійні вчення з різних куточків світу, в яких наголошується, що найголовніше та найцінніше у світі – це людина.

Бібліотекар запропонувала подумати і висловити свою думку з приводу того, коли саме виникає право на життя?

• право на життя виникає з моменту зачаття.

• право на життя виникає з моменту народження.

• право на життя виникає з моменту отримання свідоцтва про народження.

Відповідно до Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (1950): «Право кожного на життя охороняється законом. Нікого не може бути умисно позбавлено життя інакше, ніж на виконання смертного вироку суду, винесеного після визнання його винним у вчиненні злочину, за який закон передбачає покарання».

Стаття 27 Конституції України передбачає:

«Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов’язок держави – захищати життя людини. Кожен має право захищати своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань».

Далі бібліотекар запропонувала учням ЗАДАЧУ: Пізно ввечері до учня на вулиці підійшли двоє нападників його віку. Вони почали штовхати його та принижувати, вкрали мобільний телефон, погрожували. Після того, як один із силою штовхнув учня так, що той впав, і сказав: «Допоки живи, завтра з тобою розберемося», учень витягнув сувенірний ніж та штрикнув ним нападника. За годину нападник помер у реанімації.

Питання: Які права учня були порушені? Чи перевищив учень межі необхідної самооборони? Чи порушив учень право нападника на життя? Чи виважена модель його поведінки? Запропонуйте власні приклади виправданої самооборони.

В кінці зустрічі бібліотекар ознайомила присутніх з правовою літературою, що є у бібліотеці, найбільше сподобався учням збірник інформаційно-освітніх матеріалів « Про судову систему України», який включає в себе 7 брошур та 20 буклетів з підвищення обізнаності громадян про судову систему України, наприклад, «Ви плануєте подати позов до суду: що потрібно знати?», «Як ознайомитись з судовим рішенням?», «Путівник для учасника кримінального процесу» та інші.

Бібліотекар подякувала присутніх за змістовну і цікаву зустріч і запрошувала частіше приходити до бібліотеки, адже лише той, хто багато читає справді багато знає і має свою думку.

/Files/images/2015_rk/gruden/PC100181.JPG

/Files/images/2015_rk/gruden/PC100175.JPG

/Files/images/2015_rk/gruden/PC100169.JPG

/Files/images/2015_rk/gruden/PC100168.JPG

Кiлькiсть переглядiв: 243

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.